Wystrój okien w salonie

Celem ozdobienia okien w salonie lub pokoju dziennym, powinniśmy wybrać bardzo stylowe i eleganckie modele firanek i zasłonek. Podpowiemy również, jak efektownie ozdobić takie okno, aby stało się wizytówką naszego dobrego smaku i reprezentowało nasz zadbany dom na zewnątrz.

Do jasnych, nasłonecznionych pokoi dziennych, bawialni i salonów powinniśmy zakupić firanki przede wszystkim w jasnych odcieniach. Jednakże, aby optycznie pomniejszyć nieco wnętrze, z powodzeniem możemy wykorzystać również zasłonki w ciemniejszych, zbliżonych do koloru ścian odcieniach. Dobór kolorystyki zleży od aranżacji całego pomieszczenia oraz naszych upodobań estetycznych.

Uniwersalnymi kolorami salonowych firanek są przede wszystkim biel, delikatny beż oraz modne odcienie ecru. Planując jednakże ich zakup, powinniśmy starannie wybrać odpowiednią długość w zależności od wymiarów naszych okien. Możemy więc zdecydować się na modele krótkie, sięgające połowy okna lub samego parapetu, bądź też, szczególnie w przypadku wysokich okien balkonowych – na firanki bardzo długie, sięgające samej podłogi.

D salonu z powodzeniem możemy również wybrać bardzo modne, dekoracyjne firanki “makarony”, wykonane z cieniutkich tasiemek lub sznureczków, efektownie powiewających przy otwartym oknie. Pamiętajmy jednakże, iż w niewielkich pomieszczeniach takie luźno wiszące i powiewające firanki mogą okazać się niezbyt praktycznymi, szczególnie jeśli są to modele długie. Z tego też powodu o wiele korzystniej będzie wybrać fason krótkiej firanki, sięgającej parapetu, lub ciekawie wyciętej i sięgającej połowy wysokości salonowego okna.

W salonie z powodzeniem możemy ozdobić okno za pomocą nie tylko tradycyjnych firanek i uniwersalnych zasłon. Możemy bowiem dokonać tego również dzięki kwiatom. Ustawiając w reprezentacyjnym oknie efektowną, kolorową doniczkę z pięknie rosnącą rośliną, taką jak chociażby elegancki i stylowy storczyk, z pewnością oryginalnie i elegancko przystroimy swoje okna. Dodatkowo, jeśli kwitnąca roślina będzie miała kolor zbliżony do odcieni firanek lub ogólnej aranżacji całego pomieszczenia, uzyskamy jeszcze lepszy, pełniejszy efekt.

Okna w salonie możemy również udekorować za pomocą specjalnych naklejek oraz farb do szyb. Jeśli posiadamy choćby minimalne zdolności manualne i posiadamy nienaganny zmysł estetyczny, z powodzeniem, własnoręcznie możemy wykonać na szybie ciekawy ornament. Możemy wybrać klasyczny motyw roślinny lub ciekawą formę geometryczną, nawiązująca do wystroju całego pomieszczenia.