Świąteczne ozdoby okienne

W ostatnich latach bardzo modne okazuje się być okazjonalne, świąteczne dekorowanie domowych okien. Zależnie od pory roku możemy więc ozdobić swoje okna ozdobami nawiązującymi do symboliki Świąt Bożego Narodzenia lub wiosennej Wielkanocy.

Aby pomysłowo i oryginalnie zadbać o świąteczny wystrój swoich okien, na początek należy przede wszystkim wybrać odpowiednie modele i fasony uniwersalnych, eleganckich firanek. Mogą to być zarówno modele długie, sięgające podłogi lub też fasony krótsze, zakrywające jedynie pół okna, bądź też sięgające wysokości parapetu. Dobór odpowiedniej długości powinien być uzależniony nie tylko od względów praktycznych, ale również estetycznych. Jednakże na okres zimowy sugerujemy przede wszystkim wybór firanek krótkich, które odsłonią domowe kaloryfery i tym samym zapewnią nam odpowiednią ilość ciepła w mieszkaniu.

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy z powodzeniem możemy zdecydować się na zawieszenie w salonie lub pokoju dziennym firanek kolorowych, utrzymanych w żywych, soczystych odcieniach kojarzących się automatycznie z nadchodząca wiosną. Polecamy przede wszystkim firanki w kolorach pastelowych, takich jak delikatny róż, mocna zieleń lub zgaszony pomarańcz. Jeśli jednak wolelibyśmy utrzymać firanki w klasycznym i eleganckim stylu, z powodzeniem możemy zdecydować się na kolorowe zasłonki. Do jasnych pomieszczeń polecamy w szczególności stonowane barwy ziemi, takie jak brąz, beż lub zieleń. Z kolei do wnętrz zacienionych lepsze będą z pewnością zasłonki jaśniejsze, które optycznie rozjaśnią całe wnętrze.

Celem ciekawego i oryginalnego ozdobienia domowych okien, polecamy również wybór delikatnych, krótkich zasłonek, przewiązywanych efektowną szarfą lub kokardą. Taki fason doskonale sprawdzi się szczególnie w przypadku zasłonek o kwiecistych, barwnych fasonach, nawiązujących bezpośrednio do wiosennego wystroju.

Jednakże, aby jeszcze bardziej oryginalnie urządzić wystrój okna z okazji świąt, polecamy zawieszenie na szybie odpowiednich dekoracji. Na Święta Bożego Narodzenia z powodzeniem możemy wykorzystać świeże gałązki z drzew iglastych udekorowane symboliczną bombką lub barwnym łańcuchem. Na okazję Świąt Wielkiej Nocy także zwykło się ustawiać lub wieszać na oknach niewielkie stroiki, takie jak choćby kolorowe, papierowe pisanki, gałązki rozwiniętych bazi lub świeże, wiosenne kwiaty, takie jak choćby narcyzy, żonkile lub wonne hiacynty.