Oryginalne firanki makarony na okno

Aby ciekawie i efektownie ozdobić domowe okna, polecamy modne firanki-makarony, które nie tylko ożywiają wnętrza, ale także wpuszczają do nich maksymalną ilość światła słonecznego.

Bez wątpienia ładne i eleganckie firanki są wizytówką naszego mieszkania i reprezentują je na zewnątrz. Dlatego też do każdego pokoju czy domowego pomieszczenia użytkowego, powinniśmy wybrać ładny, stylowy model firanek w odpowiednim kolorze i o określonej długości.

“Makaronowe” firanki wykonane są z cienkich, delikatnych materiałów, takich jak chociażby uniwersalny tiul. Zależnie od szerokości, firanki takie mogą składać się z kilkunastu, nawet do kilkuset cieniutkich sznureczków lub tasiemek, które bardzo efektownie powiewają na oknie pod wpływem delikatnego ruchu powietrza. Uważajmy jednak na długość takich firanek – zbyt długie frędzelki mogą bowiem stanowić nieco kłopotliwą dekorację, ponieważ przy silniejszym wietrze lub przeciągu sznureczki mogą brzydko plątać się i zaczepiać o meble. Nie nadają się przez to zbytnio do wysokich drzwi i okien balkonowych, które przecież w lecie często otwieramy. Dobierzmy zatem odpowiednią długość taki modnych firanek, aby nie przeszkadzały nam w domowych zajęciach. Szczególnie polecamy modele krótkie, sięgające połowy okna lub parapetu, ponieważ okazują się najbardziej praktycznymi.

Modne firanki-makarony doskonale sprawdzają się w jasnych, nasłonecznionych pomieszczeniach, dlatego też polecamy zawiesić je na przykład w salonie, w pokoju dziennym lub w przestronnej bawialni. Firanki z frędzelkami nie sprawdzają się jednak w kuchni, ponieważ powiewające luźno sznureczki lub cienkie wstążki okazują się niezbyt praktyczną ozdobą okien w pomieszczeniach użytkowych. Do kuchni o wiele lepiej więc wybrać kolorową, gładką firankę z motywami roślinnymi zamiast “makaronowej”.

Do cieniutkich i oryginalnych firanek-makaronów z powodzeniem możemy dobrać również odpowiednie, dekoracyjne zasłonki. Mogą to być zasłony długie, sięgające niemalże do samej podłogi, lub fasony krótsze, zakrywające parapet. Jeśli chcemy dodatkowo wprowadzić do pomieszczenia przytulną atmosferę i sielski klimat, z powodzeniem możemy takie zasłonki przewiązać efektowną szarfą lub kokardą. Pamiętajmy jednakże, iż kolor zasłon powinien być dobrany do kolorystyki pomieszczenia. Do jasnych pokoi polecamy zasłony o ciemnych i stonowanych barwach, natomiast do wnętrz zacienionych – zasłony jasne i pastelowe, które skutecznie rozświetlą całe pomieszczenie.