Modne firany i zasłony

Bez wątpienia najlepszą i najbardziej uniwersalną ozdobą naszych domowych okien są modne i pomysłowe firanki. Na rynku znajdziemy całe mnóstwo najróżniejszych modeli i fasonów, dlatego też podpowiadamy, jakie firanki dobrać do wnętrz naszego domu.

Inną firankę zawiesimy przecież w kuchni, a jeszcze inną w sypialni bądź salonie. Wybierając odpowiednią do pomieszczenia firankę powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jej długość, ale również na dominujący wzór, materiał oraz kolor. Jak zatem prawidłowo wybrać ładną i pomysłową firankę tak, by ciekawie ozdobić nasze okna?

Przede wszystkim zastanówmy się chwilę nad optymalną długością firanki. W kuchni o wiele lepiej sprawdzą się modele krótkie, sięgające połowy okna lub do wysokości parapetu. Do kuchni z powodzeniem możemy tez wybrać kolorową firankę, na przykład w odcieniu zbliżonym do koloru ścian. Ciekawym rozwiązaniem może być również założenie w kuchni firanki ozdobionej na przykład motywami kwiatowymi, które ładnie skomponują się z całym pomieszczeniem.

Do salonu z kolei bardziej pasować będą firanki dłuższe, sięgające podłogi. Długość taka z pewnością okaże się najlepsza w szczególności dla drzwi i okien balkonowych. Do pomieszczeń użytkowych, takich jak sypialnia, salon czy pokój dzienny, powinniśmy wybrać firanki w jasnych kolorach. Najlepiej sprawdzą się białe i kremowe, ponieważ skutecznie rozjaśnią całe pomieszczenie. Popularnym i modnym rozwiązaniem jest również zawieszenie w salonie firanek-makaronów, wpuszczających do pomieszczenia możliwie największa ilość światła słonecznego.

Celem udekorowania naszych domowych okien w sposób elegancki i stylowy, polecamy zakup delikatnych, gładkich firanek. Mogą one posiadać ciekawy ornament lub ozdobne, kolorowe hafty, które pięknie skomponują się z kolorem ścian. Do kameralnego, przytulnego pomieszczenia możemy tez wybrać krótkie firanki z szarfami lub kokardami. Takie modele doskonale komponują się na przykład z pokojami dziecięcymi lub intymnymi sypialniami.

Do klasycznej i eleganckiej dekoracji domowych okien, powszechnie używa się również ciekawych, kolorowych zasłon. Powinny być one dopasowane do wystroju wnętrza pod względem kolorystycznym. Do ciemniejszych pomieszczeń z powodzeniem możemy wybrać zasłony w delikatnych, pastelowych odcieniach beżu, brązu lub zieleni, które skutecznie rozjaśnią wnętrze. Z kolei do pomieszczeń dobrze nasłonecznionych polecamy nieco ciemniejsze kolory, takie jak czekoladowy, nasyconą zieleń lub głęboki, mocny brąz bądź bordo.