Jak uszyć rolety rzymskie?

Obecnie bardzo modne okazuje się pomysłowe, wewnętrzne jak i zewnętrzne  dekorowanie domowych okien. Z tego też powodu na rynku pojawiają się najróżniejsze modele zasłon, firanek i rolet, które nie tylko mają za zadanie osłonić okno przed słońcem, ale również pełnią funkcje dekoracyjne.

Popularnym sposobem ozdabiania okien jest montowanie tak zwanych rolet rzymskich, pełniących nie tylko funkcje praktyczne, ale również dekoracyjne. Dostępne w sklepach z wyposażeniem modele takich modnych rolet, najczęściej wykonywane są z ozdobnych, kolorowych tkanin, doskonale komponujących się z nowoczesnym wystrojem wnętrz.

Nie oznacza to jednak, iż kolorowe, dekoracyjne rolety rzymskie znajdują zastosowania tylko w nowoczesnych i modernistycznych pomieszczeniach. Nic bardziej mylnego, bowiem ciekawe i pomysłowe wzornictwo pozwala na zamontowanie ich w każdym niemal wnętrzu, bez względu na jego styl i ogólną aranżację. W pomieszczeniach nowoczesnych, gdzie dominują najczęściej metalowe, zimne i gładkie powierzchnie, rzymskie rolety mogą stanowić delikatne i ciekawe dopełnienie o jednocześnie praktycznym zastosowaniu.

Te modne i nowoczesne zarazem rolety montuje się na oknach za pomocą specjalistycznego mechanizmu, pozwalającego na regulowanie długości materiału. Poprzez sterowanie cienkim łańcuszkiem lub sznureczkiem możemy dowolnie ustawiać i blokować długość takiej ozdobnej zasłonki, dopasowując ją do naszych indywidualnych potrzeb.

Regulowane rzymskie rolety doskonale sprawdzą się więc w pomieszczeniach, gdzie nie dysponujemy przestrzenią na zawieszenie dekoracyjnych, szerokich zasłon. Z powodzeniem więc możemy zamontować je w kuchni, przedpokoju lub niewielkiej łazience. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na rolety w kolorze zbliżonym do odcienia ścian, sufitu oraz podłogi, uzyskamy ciekawą, elegancką kompozycję i przyjemna dla oka zestawienie kolorystyczne.

Aby samodzielnie wykonać najmodniejsze rzymskie rolety, będziemy potrzebować nie tylko określonego materiału. Przydatny z pewnością okaże się niewielki karnisz lub plastikowy uchwyt, do którego przymocujemy materiał. Powinniśmy zaszyć w nim uchwyt, pozostawiając na obu końcach otwory na wyregulowanie szerokości rolety. Z jednej strony powinniśmy również wszyć cienki sznureczek, dzięki któremu będziemy nawijali roletę na uchwyt. Aby zablokować cały mechanizm, polecamy umieścić na wewnętrznej krawędzi okna malutki gwoździk lub uchwyt, na który będziemy nawijali nadmiar sznureczka po uregulowaniu wysokości materiału.