Dekoracje okien balkonowych i dachowych

Bez wątpienia jednymi z bardziej reprezentacyjnych okien w naszym domu, które możemy w ciekawy i efektowny sposób udekorować, są oczywiście duże i wysokie okna balkonowe oraz uchylne okienka dachowe. Jak jednak oryginalnie i stylowo, niewielkim nakładem pracy i pieniędzy je ozdobić?

Do wysokich okien balkonowych bez wątpienia najodpowiedniejsze będą długie, sięgające niemalże podłogi eleganckie firanki. Dzięki długiemu fasonowi skutecznie zasłonimy balkonowe okna i drzwi tak, aby z zewnątrz nie było widać wnętrza mieszkania. Nie polecamy jednak firanek zbyt kolorowych. O wiele korzystniej będzie w tym przypadku postawić na klasyczną elegancję i prostotę, dlatego też sugerujemy wybór firanek białych lub w odcieniach ecru, które doskonale skomponują się z wystrojem całego pomieszczenia.

Jeśli jednak chcielibyśmy nieco poeksperymentować, z powodzeniem możemy zdecydować się na zakup barwnych firanek, najlepiej w delikatnych i pastelowych odcieniach beżu lub różu. Ze swojej strony polecamy jednakże wybór firanki białej, którą możemy skutecznie ożywić ciekawym kolorem uniwersalnych zasłon. Nie muszą one wcale pełnić swojej funkcji praktycznej, a jedynie estetyczną. Do jasnych pomieszczeń proponujemy wybór zasłon w odcieniu nieco ciemniejszym niż ściany i dywan. Z kolei do pokoi ciemniejszych i zacienionych lepiej będzie wybrać jaśniejsze kolory, takie jak beż, łososiowy róż lub blady brzoskwiniowy. Takie kolory skutecznie rozjaśnią całe wnętrze i sprawią, że będzie się nam przebywało w nim o wiele przyjemniej.

Obecnie na rynku bardzo popularne są tak zwane firanki-makarony, wykonane z cienkich sznureczków lub tasiemek o różnych kolorach. Z powodzeniem możemy je zawiesić w salonie lub pokoju dziennym, jednakże mogą one okazać się niezbyt praktyczne w przypadku wysokich okien balkonowych. Przy większym wietrze lub przeciągu sznureczki mogą bowiem nieładnie się poplątać, poza tym powiewające, długie tasiemki mogą być dość uciążliwe dla domowników. Na okno balkonowe lepiej więc będzie zawiesić pełną firankę, która będzie układała się doskonale, niezależnie od tego, jak mocny okaże się wiatr.

Z kolei na okna dachowe polecamy przede wszystkim modne i praktyczne rolety rzymskie, dzięki którym swobodnie możemy ustawiać długość rolety, regulując ilość wpadającego do wnętrza światła dziennego. Rolety takie okazują się nie tylko bardzo wygodne, szczególnie w przypadku okien dachowych. Mogą także pełnić oryginalną funkcję estetyczną, bowiem obecnie wykonuje się je z bardzo efektownych, dekoracyjnych materiałów i tworzyw.